Ginekomastia, czyli przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn. Występuje dość często i dotyczy jednej lub obu piersi. Najczęściej występuje w okresie pokwitania u młodych chłopców, jak i w okresie przekwitania u mężczyzn w starszym wieku. Niegroźne powiększenie piersi może pojawić się już u noworodków w 3–5 dniu życia, co jest efektem wysokiego poziomu estrogenów przekazanych poprzez łożysko. Cofa się po 3–4 tygodniach. Zdarza się również w okresie dojrzewania, i może mieć związek z podawaniem androgenów albo witaminy D.
Uważa się, że czynnikiem stymulującym tego rodzaju procesy są krążące we krwi estrogeny lub substancje estrogenopodobne. Jeżeli leczenie endokrynologiczne nie przynosi poprawy, zabieg redukcji piersi jest szczególnie pomocny dla mężczyzn, u których rozrost piersi stanowi problem. Podczas zabiegu usuwa się tkankę tłuszczową oraz tkankę gruczołową piersi, a w ekstremalnych przypadkach konieczne jest również wycięcie nadmiaru skóry. Dzięki temu uzyskuje się jędrną i prawidłowo uformowaną klatkę piersiową.
Zabieg operacyjny
Zabieg chirurgiczny przeprowadzany jest zwykle w znieczuleniu ogólnym i trwa około 1,5 godziny. Po zabiegu należy pozostać w klinice jedną dobę. W zależności, która komponenta ginekomastii przeważa, gruczołowa czy tłuszczowa wybierane jest odpowiednie postępowanie chirurgiczne. W przypadku przewagi tkanki tłuszczowej wystarczy usunąć nadmiar tkanki przez liposukcję. Jednak gdy przeważa tkanka gruczołowa zabieg powinien polegać na chirurgicznym usunięciu całego gruczołu. Leczenie ginekomastii polega w pierwszym etapie na wykonaniu cięcia skóry na granicy dolnego bieguna otoczki brodawki i podskórnej amputacji gruczołu piersiowego. W przypadku dużych, obwisłych piersi zachodzi konieczność wycięcia nadmiaru skóry i przesunięcia otoczki ku górze (redukcja piersi). Czasami po zabiegu pozostawia się dreny wyprowadzone przez ranę w celu odsysania zbierającego się płynu tkankowego. Po zamknięciu rany szwami, zakłada się opatrunek uciskowy. Po zabiegu usuniętą tkankę gruczołową poddaje się badaniu histopatologicznemu w celu wykluczenia zmian nowotworowych. Badania, które należy wykonać przed zabiegiem: morfologia wraz z grupą krwi, wskaźniki dot. krzepliwości krwi tj.: Fibrynogen oraz D-dimery, INR, APTT, kreatynina, poziom glukozy, elektrolity: Sód, Potas, Anty -HCV, Antygen Hbs, EKG, TSH, FT3, FT4.
Postępowanie pooperacyjne
Przez pewien czas obszar operowany będzie opuchnięty i mogą być widoczne siniaki. W celu zminimalizowania opuchnięcia zalecane jest noszenie przez okres 4 tygodni specjalnego stroju uciskowego (kamizelki) i ograniczenia nadmiernego wysiłku fizycznego. Opuchnięcie zwykle mija po kilku tygodniach. Szwy skórne usuwane są po tygodniu. Należy pamiętać, by nie eksponować blizn na słońcu przez sześć miesięcy, gdyż promieniowanie słoneczne może pozostawić trwałe przebarwienia skórne. Jeżeli nie można uniknąć promieniowania zalecane jest stosowanie kremów z filtrem.
Cena:
Ginekomastia – usunięcie tkanek liposukcją | od 12000 PLN |
Ginekomastia – usunięcie tkanek przez wycięcie | od 15000 PLN |
Konsultacja lekarska przed zabiegiem | 300 PLN |
Konsultacja lekarska po zabiegu | w ramach ceny zabiegu |
Powyższy cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Powyższe ceny są cenami orientacyjnymi. Ceny uzgadniane są indywidualnie pomiędzy stronami.
Masz pytania dotyczące konsultacji lekarskiej lub zabiegu? Napisz lub zadzwoń:
fb.com/ChirurgiaPlastycznadrKondej
Tel. 570 370 070