Zmarszczki to niewielkie załamania w skórze, które układają się wzdłuż linii najmniejszego napięcia skóry. Zmarszczki nie zawsze są oznaką starzenia się. Wyróżniamy kilka rodzajów zmarszczek:
- Zmarszczki ortostatyczne to zmarszczki obecne już od narodzin na szyi, na skutek zaniku dziecięcej wyściółki tłuszczowej.
- Zmarszczki mimiczne są następstwem stałych ruchów skóry nad mięśniami. Już w wieku około 10 lat pojawiają się na ciele, w okolicy nadgarstków, pachwin. W wieku 20 – 25 lat wokół oczu. Z wiekiem jest ich coraz więcej i stają się coraz bardziej widoczne na skutek ciągle powtarzanych skurczów mięśni leżących pod okolicą dotkniętą zmarszczkami. U osób o dynamicznej i ekspresyjnej mimice, gdzie mięśnie twarzy pracują więcej, zmarszczki uwidocznią się szybciej.
- Zmarszczki grawitacyjne są efektem działania siły grawitacji, która ciągnie naszą skórę w dół. Grawitacja działa na nas całe życie, więc kiedy tracimy z wiekiem naturalną podściółkę czyli tkankę tłuszczową na twarzy, skóra staje się mniej napięta, rozpoczyna się pojawianie bruzd nosowo-wargowych, obwisłe policzki, zwiotczały podbródek.
Istnieją metody, które czym szybciej wprowadzone w nasze życie są w stanie spowolnić proces powstawania, a nawet zniwelować zmarszczki oraz spłycić już istniejące.
Popularną, dostępną i skuteczną metodą eliminowania już obecnych zmarszczek mimicznych, jak i zapobieganie powstawaniu nowych jest wstrzyknięcie w mięśnie tworzące te zmarszczki toksyny botulinowej potocznie nazywanej botoxem. Efektem zastosowania toksyny botulinowej jest przerwanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego i odwracalne porażenie mięśnia, czyli zapobieganie skurczom mięśni. W ten sposób przeciwdziałamy marszczeniu i fałdowaniu się skóry, co sprzyja wygładzeniu zmarszczek. Czasami, jeżeli zmarszczki są bardzo głębokie, oprócz “botoksu” należy zastosować wypełniacz z kwasu hialuronowego lub przeszczep własnego tłuszczu, który wypełni głębokie zmarszczki.
Kwas hialuronowy jest naturalną substancją występującą we wszystkich tkankach człowieka, głównie w skórze. Dzięki swojej unikalnej właściwości, jaką jest zdolność wiązania bardzo dużych ilości wody, jego głównym zadaniem jest regulacja uwodnienia tkanek. Skóra zawierająca prawidłowe stężenie kwasu jest dobrze nawilżona i ujędrniona. W miarę upływu lat zawartość kwasu hialuronowego w skórze maleje. Widocznym efektem niedoboru jest suchość i wiotkość skóry, powstawanie zmarszczek oraz zmiany objętości twarzy.
Alternatywą dla preparatów kwasu hialuronowego w wypełnianiu zmarszczek ortostatycznych i grawitacyjnych są przeszczepy własnej tkanki tłuszczowej. Dość często niezbędne jest przywrócenie objętości podściółki tłuszczowej nie tylko w miejscu powstawania zmarszczki, ale powyżej niej. Przykład: wypełnienie policzków w okolicy kości policzkowych napina i unosi skórę znad fałdu nosowo-wargowego niwelując go. W zaawansowanych przypadkach, tj. licznych i głębokich zmarszczkach z nadmiarem skóry, koniecznym może okazać się lift twarzy.
Przeczytaj więcej o zabiegach usuwania zmarszczek:BotoksKwas hialuronowyPrzeszczep tkanki tłuszczowejLifting twarzy